o krmive

07.02.2021

"carnivore exclusive"

Budem vyberať veľmi konkrétne veci a ušetrím Vám kopec času 😉 Aby ste nemuseli čítať zloženie každého krmiva a zamýšľať sa, či je vhodné. Napíšem sem aj všeobecné odporúčania.

Treba však čítať s porozumením, teda logicky - ak máte napríklad mačku, ktorej je veterinárom odporučená renálna diéta, všeobecným radám o krmive sa určite neriaďte.

Ako a čím kŕmiť mačku? 

Kedysi, keď som toho o mačkách moc nevedela, som kŕmila komerčnými krmivami. 

Komerčné krmivá, tie z televíznych reklám alebo najlacnejšie zo supermarketov (Whiskas, Friskies, Kitekat, Propesko, Brunos, Félix.....atď) obsahujú farbivá a/alebo dochucovadlá, preto mačkám chutia. Inak ich ale nemôžem neodporúčať všetkými desiatimi - časom sa môžu spolupodieľať na vzniku chronických chorôb (diabetes, močové kamene,...atď.). Ak sa pozriete na obsah, zistíte, že obsahujú veľmi málo mäsa. Problém zvykne byť aj obsah škrobov, sóje a cukru. 

⚫ Potom, ako "poučená" som prešla na konzervy s vysokým obsahom mäsa, prípadne na čisté mäso a granuly som považovala za zbytočné. 

Chcela som im dopriať niečo "prirodzené" a môj argument znel, že predsa aj divoké mačkovité šelmy sa živia mäsom. Tu sa mi stala vec, že 4-mesačné mača v mojej opatere malo kriticky nízky obsah minerálov v krvi a začalo mať problémy s kĺbmi. Samozrejme to nebolo len stravou, mača muselo mať na to aj gen. predispozíciu a taktiež rýchlo vyrástlo za krátky čas; no ale absencia granúl a čisto mäsová strava sa spolupodieľala na tomto probléme.

čiže ani jedna forma môjho kŕmenia nebola správna

Mačka je mäsožravec. Ale toto je nutné rozviesť trocha viac do detailov, pretože ako som spomínala, aj ja som si kedysi všeličo myslela...a myslela som si zle 🙂

Mačkovité šelmy, ako napr. mačka divá (felis silvestris silvestris) sú výlučné mäsožravce a živia sa mäsom. Pri požieraní ulovenej koristi však skonzumujú aj rôzne orgány, surové kosti a chrupky, obsah žalúdka a čriev; tým získavajú probiotiká, vitamíny, minerály a vlákninu. Tieto šelmy majú iný organizmus s odlišnými potrebami, než organizmus mačky domácej.

Mačka domáca (felis silvestris catus) nie je divoké zviera a už nepatrí do prirodzeného ekosystému, čiže strava prirodzená pre jej divokých predkov pre ňu samotnú už prirodzená nie je a jej organizmu nestačí. Nezíska všetky potrebné vitamíny a minerály z čistého mäsa a/alebo koristi. Do stravy mačky domácej treba tieto, pre ňu potrebné živiny pridávať.


ZLOŽENIE KRMIVA

Základ stravy pre našich domácich mačacích kamošov by malo byť ešte vždy mäso a orgány ako pri ich divokých príbuzných, avšak sú tam aj iné faktory, podľa ktorých krmivo vyberať; napr. podiel a typ obilnín, podiel čerstvého mäsa a svaloviny, podiel živočíšnych a rastlinných bielkovín, vitamíny a minerály,...atď. A jedným z týchto faktorov je aj samotná mačka - každá má iné potreby a sadne jej niečo iné.

Nebudem zachádzať do odborných podrobností, skúsim to zjednodušiť, aby sa každý ľahko v krmivách zorientoval:

🔹 Podobne ako u ľudí, aj v mačacích krmivách môžu byť zložky, ktoré môžu dopomôcť k rozvoju diabetu (cukor), rôznych alergií (sója, niektoré obilniny), tráviace problémy (niektoré druhy mäsa), zubný kameň a iné problémy. Na rozvoj zdrav. komplikácie však nestačí len nevhodné krmivo; mačka musí mať aj genetickú predispozíciu na daný problém.

🔹 Nekupujte lacné supermarketové krmivá; obsahujú priveľa "balastu" a málo hodnotných živín. Mačka možno bude tučná, ale dostatok živín mať nebude. Tieto krmivá by som prirovnala k tomu, akoby človek jedol len rohlíky s maslom - nasýtia, ale nestačia a časom sa to prejaví na zdraví.

🔹 Pre väčšinu mačiek nie je vhodná čisto mäsová a úplne bezobilninová strava. Je to, akoby človek jedol celý život len mäso a zeleninu alebo ovocie. Veľmi zdravé, môže sa tak stravovať nejaký čas, ale nestačí na celý život. Časom môže príliš mäsa zaťažiť obličky.

🔹 Bohužiaľ ešte stále existujú ľudia, ktorí kŕmia mačky zvyškami ľudskej stravy. Toto nie je vhodné absolútne. Prirovnala by som to k tomu, akoby človek jedol každý deň iba vianočku s nugetou, čipsy s posypovou soľou a pohár piva, v ktorom sú utopené špaky od cigariet. Ľudská strava je pre mačky veľmi nezdravá; obsahuje príliš veľa soli na mačací organizmus.

🔹  Krmivá sú kompletné alebo doplnkové. Ak je krmivo kompletné, môžete podávať len to a nezáleží, či je vo forme konzerv alebo granúl. Ak je doplnkové,  možno využiť ako časť denného menu.


ROYAL CANIN a iné kompletné rady krmív

"Royal" = kráľovský; "Canin" = dentes caninus  (očný zub u mäsožravcov) =

= Kráľovský tesák 🙂

Toto a iné kompletné značky krmív sa vymykajú mojim všeobecným radám ohľadom obsahu mäsa. Neobsahujú totiž nejako extra veľa mäsovej zložky, ani obilniny sa im nevyhýbajú, no napriek tomu je to dobrá voľba.

Tu sa dočítate o RC viac.

V skratke ide o to, že ich receptúra je premyslená do toho najmenšieho detailu čo sa nutričných hodnôt týka, čiže mačička isto strádať nebude ani pri zvolení takéhoto krmiva. Ak je mačke indikovaná určitá diéta, RC máva ako jedna z mála značiek na trhu vhodné a dostupné krmivo.

Royal Canin a iné kompletné značky krmív majú bežnú a veterinárnu radu. 

Veterinárna rada by mala byť vždy iba na odporučenie veterinárom. Má totiž svoje indikácie aj kontraindikácie. Je to krmivo, ktoré pomáha liečiť nejaký konkrétny zdravotný problém. Táto rada sa delí na krmivá podľa typu ochorenia (napr. pre mačky s diabetom, pre obézne mačky, pre obličkárov, pre alergické mačky...atď.).

Značky veterinárnych rád:

RC
Affinity

Animonda Integra

Concept for Life VET

Hills

Kattovit

Purina Pro Plan VET

Smilla


Aj bežná rady krmív má rôzne delenia. Napríklad podľa obdobia života, podľa plemena alebo ak chceme niečomu predísť (napr. zubnému kameňu) a niečo zlepšiť (napr. kvalitu srsti).

Príklad: 

Zadovážime si mačiatko vo veku 3 mesiacov. Kŕmime ho konzervičkami RC Mother&Babycat a granulami RC Mother&Babycat. Výrobca udáva, že toto krmivo je určené pre mačiatka vo veku 1-4 mesiace, teda je určené ešte pre mliečne zúbky a malé papuľky. 

Mačiatko začne vo veku 4-5 mesiacov meniť zuby z mliečnych na trvalé, preto môžeme prejsť na krmivo pre trvalý chrup: kapsičky RC Kitten vo forme peny, kúskov v omáčke alebo v aspiku podľa preferencií Vašej mačky + granuly RC Kitten. Táto strava je vhodná až do veku 1 roka. Po kastrácii vo veku 6 mes. môžeme prejsť na granuly Kitten Sterilised.

V 1 roku veku sa z mačiatka stáva tzv. "junior" (tým ostáva do 2 rokov). Tu už môžeme vyberať, ktoré krmivo zvolíme, pretože máme viac možností. Keďže v tomto veku má micka už po kastrácii, môžeme zvoliť granuly RC Sterilised. Ak má mačička sklon k prežieraniu alebo nie je príliš pohybovo aktívna, ako prevenciu pred priberaním môžeme kŕmiť s RC Indoor - toto krmivo napríklad aj redukuje pach trusu, ale všeobecne je vhodné pre mačky žijúce v interiéri. Indoor granúl je niekoľko typov.

V názvoch sa ukrývajú linky na granule, no ku každému typu existujú aj kapsičky, pri niektorých typoch aj niekoľko druhov.

Od 2 rokov veku je mačka fyzicky "adult", čiže dospelá. Opäť tu máme veľa možností, ktorý typ krmiva RC zvoliť. Pri značke RC je skutočne z čoho si vyberať podľa individuálnych potrieb Vašej mačky.

Od veku 7 rokov sa micka stáva tzv. "seniorom v 1. fáze". Ešte stále ju môžeme kŕmiť krmivom pre dospelé mačky, no môžeme vyskúšať aj napr. RC Sterilised 7+, alebo RC Indoor 7+. V tomto veku sa zvyknú ukazovať aj prvé zdravotné problémy, takže už RC krmivom môžete riešiť aj prevenciu rôznych zdravotných záležitostí (napr. prevencia vzniku struvitov, starostlivosť o zuby, srsť, vyberavosť v jedle, citlivý žalúdok, bezoáre,...)

Vo veku 12 rokov je mačička "seniorom v 2. fáze" a opäť tu máme pre ňu vhodné krmivko: RC Ageing Sterilised 12+ (podporuje udržanie ideálnej hmotnosti) alebo RC Ageing 12+ (zameriava sa skôr na citlivé zuby a ďasná). V tomto veku je skvelé, ak ešte micka nepotrebuje žiadnu veterinárnu radu krmiva. Ale - mačky sa pri dobrej genetickej výbave a starostlivosti hravo dožijú aj 20-ky, nezabúdajte 😉

Ak sa aj rozhodnete, že budete kŕmiť svoju mačičku iba krmivom Royal Canin alebo inou kompletnou radou krmív, nič nepokazíte, ak jej budete dávať niekedy aj čerstvé premrazené surové mäsko.


Ďalšie kompletné rady krmív: 

- Concept for Life

- Purina Pro Plan

- Purina ONE

- Iams

- Hill`s

- Perfect Fit

- Porta 21

...atď.

ZNAČKA KRMIVA

Mačku je najlepšie kŕmiť 1 značkou alebo kombináciou a nemeniť to (prípadne výnimočne). Mačka má rada stereotyp a jej organizmus tiež. Ľahko sa totiž stáva, že pri častom striedaní mačka krmivom ohrdne, lebo čaká iné, nové a "lepšie". Vy by ste mali byť pánom situácie a zvoliť mačke vhodné a kvalitné krmivo. Inak si Vás mačka pekne vycvičí a už sa jej nezavďačíte ničím.

Kŕmenie stále rovnakou značkou má aj výhodu takú, že ak sa prejavia zdrav. ťažkosti v podobe zvracania alebo hnačky, nebudete musieť pátrať po tom, či mačke sadlo/nesadlo nejaké nové krmivo a hneď budete vedieť, že to so zmenou krmiva nesúvisí (ak bola dlhodobo kŕmená tým istým).

REŽIM KŔMENIA

Ako si mačku naučiť na režim kŕmenia? 

Zvoľte si krmivo, ktoré by malo Vašej mačke vyhovovať a ktoré si viete dovoliť. Podávajte jej len to. Hotovo 🙂 Mačka, ktorá je zdravá a nezje krmivo, ktoré sme jej starostlivo a s ohľadom na jej výživové potreby vybrali, nie je hladná

Podobne ako ľudia, aj rôznym mačkám stačí rôzne množstvo krmiva a majú rôzne maniere. Budem písať o zdravých mačkách, nie o vyhladovaných chúďatách, ktoré sme akurát zachránili z ulice a ich správanie pri kŕmení môže súvisieť s parazitmi, ochoreniami či hladom.

💠  Niektoré mačky majú celý deň nasypané granuly a len tak si uzobkávajú počas dňa. Veľmi častým úkazom medzi chovateľmi mačiek je, že mačka sa veľmi dožaduje pozornosti a akoby pýta jesť. Vy jej dáte kapsičku, mačka sa v nej povŕta, ale nezje ju. Nabudúce už si ju ani nevšimne. Vy kúpite iný druh a scenár sa opakuje. Máte pocit, že sa jej nezavďačíte ničím.

Riešenie: Mačka sa plnohodnotne nasýti uzobkávaním granúl. Ak sú to kompletné granule, nemusíte jej vôbec podávať vlhké krmivo, prípadne len výnimočne. Pýta jedlo z nudy, chce mať nejaký kŕmny rituál. Zrušte nonstop granule, podávajte jej ich v malých dávkach, aby mala pocit, že "sa niečo deje, koná sa nejaký rituál". Prípadne umiestnite granule do hlavolamu, aby si ich hrou vyberala. Uspokojte jej túžbu po pozornosti hrou alebo iným spoločným rituálom. Môže to byť úplná hlúposť - s jednou takou som mala rituál, že vyšla na chladničku, ja som jej podala piškót a ona si ho odniesla. Potom boli všade piškóty 😂 Ale mačka bola spokojná.

💠 Existujú mačky, ktoré sú veľmi pahltné, doslova bagrujú krmivo. Potom to vyvrátia, ale nemusia. Skrátka hlcú a nemajú dna. Zjedli by čokoľvek a kedykoľvek, akýkoľvek druh krmiva. Riešením môže byť miska proti hltaniu alebo hlavolam.

💠  Ak mačka jedáva len vlhké krmivo a granuly si vôbec nevšíma, vyberieme také krmivo, ktoré je kompletné aj vo vlhkej forme; potom granuly nebudú potrebné.

💠  Stáva sa aj, že mačke chutí len druh vlhkého krmiva, ktorý nie je najvhodnejší (napr. tie lacné zo supermarketu). Môžeme to riešiť tak, že ako granuly vyberieme nejaké veľmi kvalitné a výživné, aby jej živiny (ktorých je v lacnom vlhkom krmive málo) doplnili. S vlhkým krmivom to vyskúšame viac krát a skúsime nájsť nejakú podobnú, ale lepšiu alternatívu.

Toto isté môžeme aplikovať, ak napr. mačke chutia len nekvalitné granuly; živiny doplníme kvalitným vlhkým krmivom. Alebo primiešame do obľúbených granúl nejaké kvalitné a výživné.


🥩 konzervy

Ja mám svoje 2 mačky a mávam aj nejaké v dočasnej opatere, preto volím čo najlepší pomer ceny a kvality. Väčšinou kŕmim zn. Animonda alebo Smilla, pretože tieto značky ponúkajú aj veľké balenia, ktoré ja využijem a jednotková cena za kg je tým pádom veľmi výhodná: 

Animonda Carny

Smilla


Ďalšie vlhké krmivá, s ktorými mám dobré skúsenosti a vyplatia sa (kompletné aj doplnkové):

Cosma

Vitakraft

...atď.

🍥 granuly 

...áno, spisovne to je "granuly" a nie granule 🙂

Ja používam granule podľa toho, aké mačky mám v dočaske a tiež podľa životného obdobia mojich mačiek. Najčastejšie Royal Canin, Applaws, Purizon, Farmina.

Najlepšia všeobec voľba - dobré zloženie a zároveň mačkám chutí - je zn. Farmina , ale nie najlacnejšie.

Ďalšie granuly, s ktorými sa stretávam a viem odporučiť:

                                                                                   Animonda

🥛 o mlieku

Najskôr rozoberiem argument "naše staré mamy odjakživa mlieko mačkám dávali":

Naše staré mamy síce mlieko mačkám dávali, ale to neznamená, že im mlieko neškodilo. Pravda, existujú jedince, ktorým mlieko neškodí, sama mám takú jednu mačku.

Avšak kedysi dávno - veľmi silno pochybujem, že sa vôbec nejako riešil zdravotný stav mačiek - naše staré mamy totiž nepoznali veterinu. Nikto si nevšímal, či má mačka hnačku alebo zvracia - mačky boli prevažne vonku určené na lov hlodavcov a určite nešli vykonávať potrebu k človeku. Mačky sa vtedy dožívali tak 4-7 rokov max.

Teda mlieko mačkám škodilo vždy (nie každému jedincovi) rovnako, ale ľudia to neriešili, pretože každá doba má iné problémy a len vývojom dopredu môžeme riešiť problémy čoraz viac do hĺbky.

Mačky mlieko k svojej výžive nepotrebujú. Chutí im, ale vôbec ho nepotrebujú - viac môže narobiť škôd, než úžitku.

Väčšina mačiek nevie stráviť laktózu a majú potom tráviace problémy počínajúc hnačkou, plynmi, zvracaním a končiac nedostatočným vstrebávaním živín. Pri každej mačke je to veľmi individuálne.

Ak už chcete spestriť mačke jedálniček mliečkom (najmä mačiatkam), zvoľte celkom určite radšej mlieko určené pre mačky napr. od zn. Smilla, Catessy alebo Whiskas, pretože má zredukovaný obsah laktózy a zloženie viac prispôsobené mačaciemu tráveniu. Ďalšia možnosť je mlieko bez laktózy.

Napríklad mojej mačke Lune neškodí ani klasické kravské laktózové. Moja druhá mačka Pusinka má hnačku z mlieka pre mačky a zvracia z bezlaktózového. Aj keď ma hypnotizuje očami, mliečko dostane teda vždy len Lunka.

Mlieko (samozrejme myslím to mlieko určené pre mačky) môže byť vhodné pre mačky, ktoré nepijú toľko tekutín, ako by mali a potrebujú hydratáciu (napr. pri rôznych ochoreniach).

Či už mačku nastavíte na kompletné krmivo jednej značky, alebo budete používať vlhké a suché krmivo rôznych značiek, je len na Vás. A samozrejme na Vašej mačke a na tom, ako bude na krmivo reagovať a či jej zdravotne a výživovo sadne.

Krmivo a potreby nakupujem na stránke ZOOHIT.

Keďže sú tam v ponuke veľké a výhodné balenia krmiva, v konečnom dôsledku to vyjde lacnejšie, než kupovanie konzerv po jednom zo supermarketov (ktoré obsahujú aj tak šrot) alebo z "chovproduktov" - tam kúpite dobre, ale zbytočne draho. Na tomto Zoohite nájdete aj škrabadlá, podstieľky, hračky...a mnoho iného. Tovar príde cca o 3 dni od objednania.